• طول عمر

اولین و مهمترین پارامتر ، طول عمر لامپ های LED  می باشد لامپ های LED   طول عمری بین 50 هزار تا 60 هزار ساعت دارند . این طول عمر قابل مقایسه با طول عمر لامپ های دیگر نمی باشد .

  • بازده نوری (lm/watt)

از دیگر مزیت های لامپ های LED  می توان به بازده نوری بالای این لامپ ها اشاره نمود . در حال حاضر لامپ های LED  بازده ای بین 74 تا 120 لومن بر وات را دارا می باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ های رشته ای 10 تا 15 لومن بر وات ، برای لامپ های کم مصرف 45 تا 65 ، برای لامپ های بخار جیوه 35 تا 60 ، برای لامپ های بخار سدیم 60 تا 110 و برای لامپ های متال هالید 75 تا 85 لومن بر وات می باشد . 

  • مدت زمان روشن شدن

لامپ های LED  به محض رسیدن ولتاژ به آن ها روشن می شوند (کمتر از ns20 )ولی به عنوان  مثال لامپ های متال هالید زمانی بالغ بر 5 دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند ، یعنی لامپ های LED پانزده میلیون بار سریع تر روشن می شوند. مشکل دیگر لامپ های متال هالید این است که اگر این لامپ ها بیش از 5 دقیقه روشن باشند گرم می شوند و بعد از خاموشی دیگر فورا روشن نمی شوند . چرا که لامپ گرم کننده و سنسور داخل لامپ اجازه روشن کردن مجدد لامپ را تا زمانی که لامپ سرد نشده نمی دهد که حدودا 3 دقیقه طول می کشد تا سنسور اجازه ورود ولتاژ را بدهد و بعد از آن 4 تا 5 دقیقه زمان لازم است تا به حداکثر نور خود برسد .

  • ON/OFF

طول عمر لامپ های LED  به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست . می توان لامپ های  LED  را میلیون ها بار روشن و خاموش کرد . در واقع طول عمر LED  ها تنها به مدت زمان روشن مانده بستگی دارد .

  • تنظیم شدت نور

امکان تنظیم نور در لامپ های LED   با استفاده از تکنولوژی PWM=Pulse width Modulation  که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است و در اکثر میکرو کنترلرها موجود است به راحتی امکان پذیر است .

  • تنظیم زاویه ی تابش

در لامپ های LED   نور در تمام جهات منتشر نمی شود و به دلیل موجود بودن لنز هایی با زوایای دلخواه نوری کاملا قابل کنترل است

  • جریان راه اندازی

همان طور که در بالا ذکر شد لامپ های متال هالید 5 دقیقه زمان  نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند . در این مدت زمان برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ نیاز به آمپر بیشتری است . در آزمایش انجام شده مشاهده گردید که در ابتدای روشن شدن لامپ 400 وات متال هالید جریان مصرفی 5 آمپر بود که این جریان رفته رفته  کاهش یافته و پس از 5 دقیقه به 2/7 آمپر رسید . به عبارت دیگر یک لامپ 400 واتی متال هالید در مدت زمان راه اندازی 1100 وات مصرف خواهد داشت یعنی تقریبا 3 برابر واتی که باید مصرف کنند ( یعنی در مجموع به میزان Kwh 841 در سال صرفه جویی در مصرف برق خواهید داشت ) این عملکرد تجهیزاتی 3 برابر قوی تر را نیاز دارد که پیرو آن هزینه های تابلو برق و تجهیزات را افزایش خواهد داد .

8 – کاهش نور

کلیه ی لامپ های به جز LED  با گذشت زمان دچار افت شدید شدت نور می گردند .

9 LED  ها قابلیت تغذیه هم با جریان AC   و هم جریان  DC   با مصرف کم را دارد . لذا می توانند از منابع انرژی خورشیدی و یا باطری نیز برای تامین نیروی خود استفاده کنند .